Α.Ε.Κ. - PSV Eindhoven 1-0 (0-0) - Champions league Δεύτερος γύρος Πρώτος αγώνας

• 16 Kalusha Bwalya

• Πρώτη νίκη της Α.Ε.Κ. στο UEFA Champions League.
  • Πρώτη εντός έδρας νίκη της Α.Ε.Κ. στο UEFA Champions League.

• Στο στάδιο Νίκος Γκούμας η Α.Ε.Κ. υποδέχτηκε την PSV Eindhoven στον πρώτο αγώνα, για τη δεύτερη προκριματική φάση του Champions League. Η Eindhoven ήταν η κυρίαρχη του Ολλανδικού πρωταθλήματος, αφού κατακτούσε το τρόπαιο σερί από το 1985, το 1988 είχε πάρει και το κύπελλο πρωταθλητριών, στον τελικό με την Benfica, ενώ είχε στις τάξεις της τον μεγάλο Βραζιλιάνο Romario, τον Ρουμάνο Popescu και τους Ολλανδούς Van Breukelen, Erwin Koeman, Wim Kieft, Vanenburg κ.α. Η Ένωση είχε αποκλείσει τον ΑΠΟΕΛ στον πρώτο γύρο, ενώ τρεις μέρες πριν τον αγώνα με τους Ολλανδους είχε κερδίσει στην Κατερίνη, 1-0, τον Πιερικό και ήταν στη κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.
    Σε μια κατάμεστη Φιλαδέλφεια, τα εισιτήρια είχαν εξαντληθεί πολύ πριν τον αγώνα, η Ένωση πήρε μεγάλη νίκη και προβάδισμα πρόκρισης, με την εκπληκτική κεφαλιά “ψαράκι” του Βασίλη Δημητριάδη στο 53ο λεπτό του αγώνα, ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Toni Savevski. Ο δικέφαλος έπαιξε χωρίς τον τιμωρημένο Στέλιο Μανωλά, την θέση του οποίου πήρε ο μόνιμος αντικαταστάτης του Γιώργος Κούτουλας, ενώ ο Romario είχε περιοριστεί από τον Βάιο Καραγιάννη, που έκανε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια του με τη φανέλα της Α.Ε.Κ. Ο δικέφαλος εκείνη την περίοδο είχε το απόλυτο στην έδρα του σε πρωτάθλημα, κύπελλο ενώ στην Ευρώπη με ισοπαλία γλίτωσε μόνο ο ΑΠΟΕΛ. Αυτή ήταν η παρθενική σαιζόν του Champions League, για πρώτη φορά κουνιέται σεντόνι και ακούγεται ο ύμνος στα γήπεδα ενώ τα εκατομμύρια αρχίζουν να ρέουν από UEFA, διαφημίσεις, κανάλια και εισιτήρια. Στη πρώτη του μορφή έπαιζαν μόνο οι πρωταθλητές και έδιναν δυο προκριματικούς γύρους, συμμετέχοντας όλες οι ομάδες ανεξαρτήτως εθνικής βαθμολογίας, μετά τον δεύτερο προκριματικό έμεναν οκτώ ομάδες που συγκροτούσαν δυο ομίλους, οι πρώτοι από κάθε όμιλο έπαιζαν στον τελικό.