• 11 Νικολαΐδης

• - Τζήμας (46')
  • - Γαρδέλης (69')

• Σοβαρός τραυματισμός του Τάκη Καραγκιοζόπουλου ο οποίος τον κράτησε μακριά από την αγωνιστική δράση για τους επόμενους 15 μήνες.
  • Την Καλλιθέα αντιμετώπισε η Α.Ε.Κ. στη Νέα Φιλαδέλφεια, για τον επαναληπτικό αγώνα κυπέλλου της φάσης των "32". Η Ένωση έχασε 3-2 στον πρώτο αγώνα που έγινε πέντε μέρες μετά τα Χριστούγεννα, ενώ το νέο έτος είχε δώσει ήδη δυο αγώνες με Παναθηναϊκό (1-1) και Εθνικό (2-0) μειώνοντας μάλιστα τη διαφορά από την πρωτοπόρο Λάρισα στους -3 βαθμούς (Βαθ.Συστ. 2-1-0). Η Καλλιθέα αγωνιζόταν στη Β Εθνική και στο τέλος της σαιζόν είχε μείνει οριακά στην κατηγορία.
    Η Ένωση άνοιξε πολύ γρήγορα το σκορ, στο 1ο λεπτό με σουτ του Δημήτρη Πήττα κάτι που είχε γίνει και στον πρώτο αγώνα όταν η Ένωση είχε προηγηθεί με τον ίδιο στο 4ο λεπτό. Ωστόσο η ροή του αγώνα δεν εξελίχθηκε καλά, οι κιτρινόμαυροι παίκτες έδειχναν να κάνουν αγγαρεία και αρκετές φορές υπήρξαν σφυρίγματα διαμαρτυρίας από τις εξέδρες. Η Καλλιθέα επιθετικά δεν φάνηκε καθόλου ενώ το ίδιο έγινε και με τον Henrik Nielsen της Ένωσης που ήταν σε κακή μέρα. Στο 63' ένα σουτ του Rajko Janjanin χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι ενώ η μπάλα φάνηκε να σκάει μέσα από τη γραμμή του τέρματος, ο διαιτητής όμως έδωσε συνέχεια στο παιχνίδι και στο 65' με κεφαλιά ο Λάμπρος Γεωργιάδης διαμόρφωσε το τελικό 2-0. Η Ένωση πήρε την πρόκριση και στην επόμενη φάση, των "16", συναντήθηκε με τον Ολυμπιακό, από τον οποίο αποκλείστηκε από την συνέχεια του κυπέλλου όταν έχασε στη Φιλαδέλφεια στον πολυσυζητημένο εκείνο αγώνα με την δωροδοκία κυρίως του Θεολόγη Παπαδόπουλου αλλά και την ανάμειξη και άλλων παικτών. Στον αγώνα με την Καλλιθέα υπήρξε ο σοβαρός τραυματισμός του Τάκη Καραγκιοζόπουλου, στο 35ο λεπτό, μετά από σκληρό μαρκάρισμα του Σύρτη. Ο Καραγκιοζόπουλος είχε πάθει ρήξη μηνίσκου αν και οι αρχικές προβλέψεις έλεγαν ένα μήνα εκτός τελικά έμεινε έναν ολόκληρο χρόνο έξω, επέστρεψε στη φιλική ήττα από την Τουρκική Sarıyer (11-1-1989), στη Φιλαδέλφεια, σε αγώνα που μάλιστα σκόραρε με πέναλτι στο 70', ενώ τέσσερις μήνες μετά θα πετύχαινε το νικητήριο γκολ-πρωτάθλημα απέναντι στον Ολυμπιακό.