• 10 Γιώργος Αθανασιάδης
  • 11 Αλέξης Αλεξούδης

• - Γιάννης Σαμαράς (46')
  • - Γιώργος Τσιφούτης (53')

Η Α.Ε.Κ. είχε κερδίσει μια εβδομάδα πριν στην Καλαμαριά και κατέκτησε για τρίτη συνεχόμενη χρονιά το πρωτάθλημα, ενώ τέσσερις ημέρες μετά βρέθηκε πολύ κοντά στη κατάκτηση του νταμπλ, αφού ηττήθηκε στα πέναλτι από τον Παναθηναϊκό στον τελικό κυπέλλου του Ο.Α.Κ.Α. Σαν σήμερα η Ένωση πραγματοποιούσε τη δική της φιέστα. Στο κατάμεστο “Ν.Γκούμας” η νύχτα έγινε ημέρα από τα βεγγαλικά, τα καπνογόνα, πολλά μπαλόνια και το τρόπαιο στα χέρια του αρχηγού τότε Βασίλη Δημητριάδη, υπό το βλέμμα του Λουκά Μπάρλου, του Νίκου Γκούμα και άλλων πρώην προέδρων της Ένωσης. Πριν από όλα αυτά προηγήθηκε ο αγώνας.
Ο δικέφαλος αντιμετώπισε τον Ο.Φ.Η. και τον κέρδισε με 2-1. Ο Αλέκος Αλεξανδρής άνοιξε το σκορ στο 20ο λεπτό, ένα γκολ που πανηγυρίστηκε έξαλα αφού ο Βεροιώτης επιθετικός έπιασε στην πρώτη θέση των σκόρερ τον Warzycha με 24 τέρματα. Στο 28ο λεπτό ο Βασίλης Δημητριάδης διπλασίασε τα τέρματα της Α.Ε.Κ. Το δεύτερο ημίχρονο χωρίς συγκινήσεις, ο Αθανασιάδης απλώς μείωσε στο 54΄,οι κιτρινόμαυροι περίμεναν τη λήξη για να επιβιβαστούν στο τρενάκι που είχε επιστρατεύσει τότε η διοίκηση για τις ανάγκες της γιορτής. Η λήξη του αγώνα έδωσε το έναυσμα για τους πανηγυρισμούς, με τη σαμπάνια να ρέει άφθονη και η ιαχή “νατοι νατοι οι πρωταθλητές” δονούσε το στάδιο. Την τιμητική τους πάντως είχαν δυο πρόσωπα που έμελλε να πικράνουν αργότερα τον κόσμο. Ο Bajevic που άκουγε συνεχώς το όνομα του κατά την απονομή, αλλά και ο Αλεξανδρής που τελείωνε το συμβόλαιο του και βρισκόταν σε συζητήσεις με τους μεγαλομετόχους της Α.Ε.Κ. και άλλων ομάδων. Άλλο ένα όνομα που ακούστηκε εκείνη την βραδιά, ήταν αυτό του επιθετικού του Ηρακλή Χρήστου Κωστή με το σύνθημα προτροπή προς τους διοικούντες “φέρτε στην Α.Ε.Κ. Χρήστο τον Κωστή, να πάρουμε και τέταρτο πρωτάθλημα σερί.