• - Samuel Johnson

• - Θεόδωρος Γκόλιας (46')
  • - Peter Ofori-Quaye (63')
  • - Arjan Bellaj (69')

• Η Α.Ε.Κ. ταξίδεψε στην Καλαμάτα για να αντιμετωπίσει την τοπική ομάδα, στην 23η αγωνιστική. Η Ένωση ήταν πρωτοπόρος με 56 βαθμούς, στο +1 από Παναθηναϊκό και +5 από Ολυμπιακό ενώ η Καλαμάτα λίγο πάνω από τη μέση της βαθμολογίας, είχε επικίνδυνη έδρα και εκείνη τη χρονιά μόνο ο Παναθηναϊκός και ο Ο.Φ.Η. κέρδισαν δύσκολα εκεί μέσα, ο Ολυμπιακός είχε γνωρίσει συντριβή με 3-0.
    Ο αγώνας έγινε στο ασφυκτικά γεμάτο γήπεδο του Μεσσηνιακού, η Α.Ε.Κ. μπήκε δυνατά και πίεζε από την αρχή του αγώνα ωστόσο οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 30' με τον Samuel Johnson. Ο δικέφαλος δεν το έβαλε κάτω, στο 43' με σουτ του Temur Ketsbaia ισοφάρισε και στο 62' ο ίδιος παίκτης έδωσε προβάδισμα για την Α.Ε.Κ. όμως στον πανηγυρισμό του ο διαιτητής Καλαθενός του έδειξε κίτρινη κάρτα για χειρονομία, είχε άλλη μια στο 20ο λεπτό, με αποτέλεσμα ο σκόρερ της Ένωσης να αποβληθεί και η Α.Ε.Κ. να συνεχίσει με δέκα παίκτες. Η Καλαμάτα από εκείνο το σημείο και μετά άρχισε να πιέζει και να δημιουργεί φάσεις μπροστά στην εστία του Ατματσίδη, κυρίως με τον Νίκο Λυμπερόπουλο. Στο 90ο λεπτό τελικά οι γηπεδούχοι με τον Arjan Bellaj κατάφεραν να ισοφαρίσουν για το τελικό 2-2. Την ίδια αγωνιστική ο Παναθηναϊκός κέρδισε 3-1 τον 'Αρη και πέρασε στην κορυφή, έμεινε σε αυτήν μέχρι το τέλος του πρωταθλήματος και κατέκτησε το πρωτάθλημα εκείνο. Λίγες μέρες μετά βγήκαν στον τύπο σενάρια περί συμφωνίας του Ολυμπιακού με τον Bajevic, άλλες εφημερίδες έγραφαν ακόμα και για υπογραφή προσύμφωνου από τον Φεβρουάριο, για μεταγραφικούς στόχους του Ολυμπιακού που τα προηγουμένα χρόνια ενδιέφεραν την Α.Ε.Κ. και άλλες παρουσίαζαν προπονητές που μιλούσαν με τον Κόκκαλη για να θολώσουν τα νερά, όπως ο Iordanescu και ο Osim. Η Α.Ε.Κ. από εκεί και πέρα δεν βρήκε ηρεμία, παρότι ήταν η καλύτερη ομάδα μέσα στον αγωνιστικό χώρο και είχε πολλές ευκαιρίες να προσπεράσει στη βαθμολογία τον Παναθηναϊκό δεν τα κατάφερε, κατέκτησε μόνο το κύπελλο.