• 10 Danut Lupu
  • 11 Περικλής Παπαπαναγής (67')

• - Γιώργος Παπαδόπουλος (67')
  • - Ernest Inneh (67')

Για την 30η αγωνιστική η Α.Ε.Κ. αντιμετώπισε στην Κόρινθο την τοπική ομάδα. Η Ένωση ήταν πρωτοπόρος, στο +1 από τον δεύτερο Παναθηναϊκό και οι δυο τους πλέον είχαν απομένει στη διεκδίκηση του πρωταθλήματος. Η Κόρινθος ήταν ουραγός και με το ενάμιση πόδι στη Β Εθνική, αφού μόνο με θαύμα θα έμενε στη κατηγορία. Ωστόσο η ομάδα της Πελοποννήσου είχε ένα κίνητρο, να κόψει βαθμούς από τον δικέφαλο αφού υπήρχαν στενότατες σχέσεις με την οικογένεια Βαρδινογιάννη, ένα χρόνο νωρίτερα ο Χατζηαθανασίου παίκτης της Κορίνθου και πρώην του Παναθηναϊκού είχε ρίξει λάσπη κατηγορώντας τον Γενεράκη ότι τον πλησίασε για δωροδοκία και πήρε πίσω την καταγγελία στο δικαστήριο.
Η Κόρινθος μάλιστα εκείνη τη περίοδο έπαιξε αρκετούς αγώνες στο Αίγιο αλλά και στη Λεωφόρο σαν γηπεδούχος και έναν από αυτούς με τον Παναθηναϊκό, ο πρώτος που αγωνίστηκε στη φυσική της έδρα ήταν αυτός με την Α.Ε.Κ. σε έναν άθλιο αγωνιστικό χώρο όπου για ένα ημίχρονο κράτησε την ένωση στο 0-0. Με δυο γρήγορα γκολ του Αλεξανδρή (52΄,56΄) η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα, ωστόσο η μείωση του σκορ στο 62΄ από τον Δημόπουλο έδωσε ελπίδες στους γηπεδούχους. Το άγχος έφυγε όταν ο Δημητριάδης έκανε το 3-1 στο 80΄ και στο 87΄ ο ίδιος διαμόρφωσε το τελικό 1-4. Την ίδια ώρα ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα 2-3 στο Ο.Α.Κ.Α. από τον Ολυμπιακό και η Α.Ε.Κ. αποσπάστηκε τέσσερις βαθμούς από τους πράσινους.